Warsztaty „Mów mi ona/on/ono. Życzliwość języka w kontakcie z młodzieżą”
Warsztaty „Mów mi ona/on/ono. Życzliwość języka w kontakcie z młodzieżą”

Zapraszamy osoby pracujące z młodzieżą lub planujące takie działania do udziału w otwartych warsztatach w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”. Nabór otwieramy 9 kwietnia br. Swoją ofertę skierowujemy w pierwszym rzędzie do osób, które dotychczas nie brały udziału w organizowanych przez nas projektowych warsztatach. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty „Mów mi ona/on/ono. Życzliwość języka w kontakcie z młodzieżą”

TERMIN: 23.04.2024 (wtorek), g. 10:00-17:00

MIEJSCE: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Liczba uczestników/uczestniczek: 15 osób

Zapewniamy lunch i serwis kawowy na miejscu.

_______________

Zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy zrozumieć i znaleźć akceptację dla zupełnie nowego świata tożsamości młodych ludzi. Gdy przychodzą do naszych instytucji, może pojawić się konsternacja, jak się do nich zwracać, jakim zaimkiem, w jakiej formie. Wygląd młodych ludzi często albo ukrywa ich płeć, albo miesza różne atrybuty. Do tego zdarzają się prośby o używanie imion innych niż w dokumentach. To może prowadzić do niezręcznych pomyłek w rozmowie.

Jak nawiązać kontakt, by nie urazić? Jak rozmawiać, by okazać szacunek? Jaką ofertę przygotować, by młodzi ludzie poczuli się akceptowani i zrozumiani?

Kluczem jest właściwy język. To on określa nasze przekonania i nasz stosunek do innych. Może zachęcać lub odpychać. Na warsztacie nauczymy się, jak sobie radzić w nowych, tak innych od tego co znane czasach, w których młodzi ludzie burzą zastany porządek gramatyczny 😊

Na zajęciach:

- przyjrzymy się swoim przekonaniom;

- spróbujemy poszerzyć swoją otwartość na nowe rozwiązania;

- poćwiczymy realne rozmowy i poszukamy rozwiązań na trudne sytuacje;

- zastanowimy się, czy młodzi ludzie udają, żeby szokować, czy naprawdę pojęcie płci i tożsamości płciowej ulega zmianom;

- prześledzimy wcześniejsze rewolucje, by z szerszej perspektywy lepiej zrozumieć aktualną sytuację;

- opanujemy zasady języka inkluzywnego, włączającego każdą osobę w komunikatach, które wysyłamy jako instytucja;

- poszukamy w sobie akceptacji dla nowych form gramatycznych i zwrotów, które lepiej opisują aktualną rzeczywistość i zapewniają większą życzliwość dla wszystkich osób.

 

PROWADZĄCA:

Aleksandra Rasz – trenerka równościowa i antydyskryminacyjna, edukatorka seksualna, certyfikowana przez Fundację Spunk, specjalizująca się w etapie dojrzewania, pracuje z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami, oraz kadrą pedagogiczną. Fanka języka inkluzywnego, który jest symbolem życzliwości do drugiego człowieka.

Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży", kurs edukatorów seksualnych w Instytucie Pozytywnej Seksualności oraz szereg szkoleń i warsztatów prowadzonych przez fundację Ponton, Uniwersytet SWPS, Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę", Towarzystwo Suicydalne, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i inne.

Wierzy, że rozmowa pomaga w każdej sytuacji, a szczególnie jest potrzebna dzisiejszym nastolatkom, które są pokoleniem mierzącym się z nową rzeczywistością, nieznaną ich rodzicom. 

Zafascynowana światem dzieci i młodzieży, nie poucza, nie moralizuje, tylko słucha i pyta, wierząc, że właściwe pytanie nakieruje w dobrą stronę i ku bezpiecznym wyborom. Szanuje światopogląd każdej osoby, a przekazując wiedzę, opiera się wyłącznie na faktach medycznych i naukowych. Nie proponuje gotowych rozwiązań, kierując się przekonaniem, że odpowiednia wiedza wystarczy, by każdy mógł podjąć własną decyzję w oparciu o swój system wartości.

Ostatnio pogłębia wiedzę o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną i w tym temacie prowadzi zajęcia dla opiekunów oraz kadry ośrodków specjalnych.