Partnerstwa

Partnerstwa lokalne to nieformalne lub formalne współdziałanie różnych podmiotów w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia obejmującego diagnozowanie potrzeb, wypracowywanie i testowanie narzędzi oraz tworzenie lokalnych projektów edukacyjno-animacyjnych z udziałem młodzieży, wykorzystujących narzędzi i metody edukacji kulturowej. W skład partnerstwa mogą wchodzić różne podmioty, w tym m.in. publiczne i niepubliczne, grupy nieformalne oraz osoby indywidualne. Przy czym zawsze jedną ze stron partnerstwa lokalnego powinna być młodzież.

W pierwszym roku działania projektu zaprosiłyśmy do tworzenie partnerstw lokalnych wybrane miejsca z terenu województwa mazowieckiego, które mamy już rozpoznane i w których działają osoby otwarte na współpracę z młodzieżą. Partnerstwa, które zdecydowały się na udział w projekcie wspierałyśmy ekspercko i warsztatowo. Partnerstwa miały za zadanie zrealizować diagnozę lokalną z oraz wypracować wraz z młodzieżą pomysł na inicjatywę lokalną. W 2023 roku działałyśmy w Makowie Mazowieckim, Mińsku Mazowieckim, na Woli w Warszawie oraz Żyrardowie. Rezultatem naszej współpracy były realizacja pięciu inicjatyw młodzieżowych, o których można więcej przeczytać TUTAJ. W tym roku zaplanowana jest kontynuacja współpracy z partnerstwami lokalnymi z 2023 roku.

Współpracę z nowymi partnerstwami lokalnymi zaczynamy w tym roku od cyklu warsztatów "Włącz się w Bardzo Młodą Kulturę!", do udziału w którym zapraszamy liderki i liderów. Nabór na cykl warsztatowy jest otwarty - może się do niego zgłosić każda osoba, która pracuje z młodzieżą lub planuje taką pracę zacząć i prowadzi swoje działania na terenie województwa mazowieckiego. Więcej informacja o cyklu oraz naborze jest dostępnych TUTAJ.

Po zakończeniu cyklu warsztatowego „Włącz się w Bardzo Młodą Kulturę!” osoby biorące w nim udział będą mogły wykonać drugi krok, czyli zebrać wymaganych partnerów, w tym pozyskać partnera, który będzie w stanie założyć finanse w realizowanym projekcie, a następnie zgłosić się w naborze na partnerstwa lokalne. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 4 partnerstwa.

Trzeci krok udziału w programie polega na naszej współpracy, w ramach której zapewniamy wsparcie eksperckie w realizacji diagnozy lokalnej i wypracowaniu pomysłu na inicjatywę młodzieżową. Jeśli uda się wspólnie wypracować pomysł na inicjatywę, partnerstwo lokalne będzie mogło ją zgłosić w naborze.

Czwarty krok to realizacja inicjatywy młodzieżowej, którą dofinansujemy do wysokości 9000 zł brutto.