Cykl warsztatowy "Włącz się w Bardzo Młodą Kulturę!"
Cykl warsztatowy

CYKL WARSZTATOWY „WŁĄCZ SIĘ W BARDZO MŁODĄ KULTURĘ!”

Zapraszamy do włączenia się w program Bardzo Młoda Kultura, a pierwszym krokiem jest udział w cyklu warsztatowym.

Kiedy? 1-3 marca, 15-17 marca oraz 12-14 kwietnia 2024 r.
Gdzie? Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Dla kogo? Dla osób, które pracują z młodzieżą lub planują taką pracę zacząć i działają na terenie województwa mazowieckiego

NABÓR ZAKOŃCZONY.

PROGRAM CYKLU WARSZTATOWEGO "Włącz się w Bardzo Młodą Kulturę!"

ZJAZD 1.: Zacznijmy od początku

Poznajmy się

01.03.2024, 14:00-18:00

Pierwszy dzień do czas na poznanie się osób uczestniczących oraz zespołu BMK. Opowiemy Wam o mazowieckiej Bardzo Młodej Kulturze oraz o współpracy z partnerstwami lokalnymi. Zaprosimy Was też do opowieści o sobie, do słuchania innych oraz do przyglądania się nawzajem swoim doświadczeniom zawodowym.

Prowadzenie: zespół BMK

O początku i końcu, czyli diagnoza i ewaluacja działań

02.03.2024, 09:00-17:00

Warsztat będzie miał na celu zapoznanie uczestników i uczestniczki z metodami i narzędziami, które pozwolą im określić́ potrzeby badawcze oraz samodzielnie przeprowadzić diagnozę lokalną dla instytucji. Podczas warsztatu omówimy i przejdziemy „krok po kroku” przez najważniejsze etapy procesu badawczego. Będziemy pracować na przykładach badań z mazowieckich instytucji kultury i postaramy się zakończyć z gotowymi scenariuszami i narzędziami do diagnozy.

Prowadzenie:

Magdalena Ochał - socjolożka, historyczka sztuki, współzałożycielka Kolektywu Badawczego, bada m.in. style życia, często i chętnie współpracuje z instytucjami kultury
www.kolektywbadawczy.pl

Rozgryzamy pojęcia, czyli uwspólnianie języka

03.03.2024, 9:00-15:00

Podczas warsztatów będziemy przyglądać się podstawowym wartościom, które wpływają na nasze działanie - liderek i liderów działań na rzecz młodzieży. Postaramy się stworzyć indywidualny plan rozwoju kompetencji ułatwiających pracę z młodzieżą oraz uwspólnimy pojęcia projektowe.

Prowadzenie:

Stanisława Retmaniak - animatorka społeczna, trenerka, facylitatorka w Stowarzyszeniu BORIS. Absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych „Superwizja w Animacji i Współpracy Środowiskowej” na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje edukacyjnie i rozwojowo z grupami nieformalnymi, instytucjami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, seniorami, dziećmi, młodzieżą. Od 17 lat pracuje jako animatorka społeczna, ma doświadczenia w tworzeniu Centrów Aktywności Lokalnych w miejskich i gminnych ośrodkach kultury, wdrażaniu Modelu Organizowania Społeczności Lokalnych w ośrodkach pomocy społecznej, jak również współpracy z bibliotekami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, grupami partnerskimi, społecznościami wiejskimi i sąsiedzkimi. Obecnie przekonuje mieszkańców i organizacje do zakładania przedsiębiorstw ekonomii społecznej i tworzenia miejsc pracy dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.


ZJAZD 2.: Zaprośmy młodzież

Podczas tego zjazdu poznamy cztery różne metody współdziałania z młodzieżą. Prowadzącymi będą osoby, które są praktykami i praktyczkami działań z młodymi ludźmi. Podzielą się z nami swoim doświadczeniem, pokażą swoją metodę i warsztat pracy.

Warsztat o tworzeniu miejsca dla młodzieży

15.03.2024, 14:00-18:00

Co się wydarzy? Spotkanie będzie poprowadzone w aktywnej formule, z prezentacją i gotowością na rozmowę. W jednej z części pojawi się ćwiczenie prezentujące model drabiny partycypacji R. Harta.

Co będzie tematem przewodnim? Jak lobbować za powstaniem miejsca dla młodzieży u władz lokalnych - opowieść o programie ObudźMY Miasto w Krośnie z praktycznymi poradami. Prezentacja dwóch miejsca za dwie różne kwoty wykorzystane na ich powstanie: Klimatycznej Kawiarni Społecznej w Boguchwale oraz Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie. Jak przyciągać i zatrzymać młodzież - opowieść o otwartości, systemowej pracy i o tym, że mniej znaczy więcej oraz, że efekty zwykle widać dopiero po latach.

Prowadzenie:

Ewelina Jurasz, od 2018 roku dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, którego nowym działem jest Centrum Aktywności Młodzieży. Wcześniej dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, koordynatorka Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, wykładowczyni akademicka. Fundatorka Fundacji Monmonde w rodzinnym Dębowcu na Podkarpaciu. Tworzy miejsca, ożywia przestrzenie, z szacunkiem myśli o wsi i małych miastach, w których animuje poprzez sztukę. Skryta aktywistka, coachka, krytyczka sztuki, recytatorka i mama.

Jak budować skuteczne partnerstwa z lokalnymi grupami młodzieży?

16.03.2024, 9:00-13:00

W czasie warsztatu zastanowimy się nad tym, jak skutecznie angażować młodzieżowych liderów lokalnych w działania społeczne i animacyjne. Co sprawia, że młodzi ludzie są otwarci na prawdziwy dialog i partnerstwo? Czego potrzeba, aby zawiązać takie partnerstwo i gdzie mogą czyhać potencjalne trudności? Jak projektować udaną współpracę z samorządem uczniowskim lub młodzieżową radą? W toku dyskusji przedstawione zostaną dobre przykłady włączania młodych liderów w działania kulturalne oraz możliwe do wykorzystania narzędzia pracy.

Prowadzenie:

Kuba Radzewicz - trener i ekspert w obszarze edukacji obywatelskiej i polityki na rzecz młodzieży, posiadający ponad 10-letnie doświadczenie pracy w organizacjach pozarządowych. Stały współpracownik Fundacji Civis Polonus, w której prowadzi szkolenia dla przedstawicieli samorządów terytorialnych w obszarze młodzieżowych rad i samorządności. Autor wielu publikacji i ekspert oceniający wnioski w konkursach grantowych w obszarze partycypacji obywatelskiej i rozwoju społeczności lokalnych. W latach 2011-2015 był zaangażowany w pracę Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, a w latach 2013-2015 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu PROM, kierując organizacją zrzeszającą ponad 250.000 młodych ludzi na terenie Polski. W latach 2013-2017 koordynował prace programowe w Programie Politycznym Fundacji Szkoła Liderów. Współtwórca koncepcji programu szkoleniowego Warszawskiej Akademii Młodych Liderów oraz trener w 5 edycjach programu realizowanego na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekipa Dobra - wolontariat młodzieżowy, który buduje kompetencje przyszłości

16.03.2024, 14:00-18:00

Ten temat pozwoli mi opowiedzieć o 7 latach realizowania programu "Ekipa Dobra - Młodzieżowe Centrum Wolontariatu", jego ważnych momentach, wartościach i trudnościach. O tym czego się nauczyliśmy o młodzieży i jak zmienia się ona na przestrzeni lat. To też dobry temat by przy pomocy ćwiczeń praktycznych pokazać jak w działania z młodzieżą wplatamy naukę kompetencji przyszłości: kreatywności, współpracy, sprawczości.

Prowadzenie:

Paulina Maciaszek, pedagożka i animatorka kultury, instruktorka warsztatów i koordynatorka projektów w Ośrodku Kultury Norwida. Od 2022 roku Kierowniczka Pracowni Praktyk Rozwojowych, a wcześniej Kierowniczka Pracowni Wolontariatu. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie na kierunku pedagogika społeczno-opiekuńcza oraz studia podyplomowe z zakresu pedagogiki przedszkolnej, wczesnoszkolnej i ekonomii społecznej. Przez 9 lat jej życie zawodowe było związane z pedagogiką ulicy, profilaktyką narkotykową i edukacją pozaformalną dzieci i młodzieży. Jako nowohucka streetworkerka działała aktywnie na polu społecznym, kulturowym i edukacyjnym włączając najmłodszych nowohucian w życie dzielnicy. Współautorka wyjątkowego narzędzia Street Rocet oraz autorka ponad dwudziestu gier zaprojektowanych na potrzeby działań streetworkerskich. Inicjatorka polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy i koordynatorka działań tego dnia w Krakowie w latach 2012-2016.  Prelegentka Konferencji „Dzieci ulicy – problematyka i praktyka”, oraz czterech edycji Krakowskiej Konferencji Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy organizowanej na krakowskich uczelniach. Wyróżniona nominacją w konkursie EDUinspirator 2015 w kategorii: Edukacja pozaformalna młodzieży. Członkini zarządu Fundacji Nowe Centrum w latach 2012-2017 i trenerka pedagogów ulicy. Od 2017 roku związana z ARTzoną Ośrodka Kultury Norwida. Autorka i koordynatorka wielu projektów i wydarzeń m.in. „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci, Safe Street Festiwal, Utkano Fest, 70 wersów Nowej Huty, Rodzinna Sobota z Wolontariatem, Letnia Akademia Folkloru. Koordynatorka grupy Miejskich Hafciarek oraz pomysłodawczyni i kuratorka wystaw zrealizowanych przez hafciarki od 2019 roku. Kuratorka i współautorka wystawy „Ślad Sensoryczny” stworzonej z myślą o dzieciach z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.  Instruktorka ceramiki artystycznej i pomysłodawczyni programu ceramiki podróżniczej dla dzieci. Autorka programu „Ekipa Dobra – Młodzieżowe Centrum wolontariatu w ARTzonie”, który nieprzerwanie realizuje z wolontariuszami młodzieżowymi od 2017 rok. Trenerka metody Smyko-Multisensoryka® oraz Sensoplastyka®. Prywatnie miłośniczka kultury ludowej, szopkarka krakowska.

Historia lokalnie

17.03.2024, 10:00-15:00

Podczas spotkania opowiem, jak poszukuję tematów do działań projektowych. Na przykładach konkretnych realizacji przedstawię swoje metody pracy z grupami w różnym wieku i z różnymi potrzebami. W trakcie burzy mózgów stworzymy listę pomysłów na projekty. Szczególnie ważne w mojej pracy jest przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej. Zastanowimy się wspólnie, jak zmierzyć się z przemilczanymi historiami.  Czasem miejsca ukrywają mroczną tajemnicę, czasem są mitologizowane. Niektóre tematy są niewygodne, po latach stają się lokalnym tabu. Czy warto podejmować wyzwanie odkrywania zapomnianego, jak uczyć młodzież otwartości i wreszcie jak społeczność lokalna odpowiada na wywoływanie duchów przeszłości. Małe projekty mogą wprowadzać wielkie zmiany.

Prowadzenie:

Monika Marciniak, tak pisze o sobie: Jestem animatorką społeczną i audiodeskryptorką. W działaniach stawiam na  budowanie relacji. Od 15 lat koordynuję autorskie projekty z zakresu edukacji kulturalnej, związane z historią lokalną. Poprzez działania animacyjne daję uczestnikom przestrzeń do twórczej aktywności i narzędzia do realizacji własnych projektów. Działam z grupami międzypokoleniowymi. Z projektami wychodzę poza budynek, organizuję spacery historyczne, happeningi.  Bardzo interesuje mnie historia społeczności żydowskiej i jej wkład w kulturę Białegostoku. W pracy skupiam się na potrzebach odbiorców. Za największą wartość działań projektowych uważam spełnianie marzeń.


ZJAZD 3.: Poszerzanie pola

Podczas ostatniego zjazdu zajmiemy się czterema tematami, które dotykają i przenikają działania kulturalne - nie tylko te skierowane do młodzieży. Planując jakąkolwiek inicjatywę z obszaru edukacji i animacji kulturowej musimy je mieć w polu naszego widzenia i o nich pamiętać. Tematy te są szczególnie ważne w kontekście współpracy z młodymi ludźmi.

O międzykulturowości w projektach

12.04.2024, 14:00-18:00

W czasie warsztatów osoby uczestniczące dowiedzą się, jak projektować działania skierowane do odbiorców reprezentujących różne kultury, na co warto zwrócić uwagę w procesie planowania działań. Poznają też metody pracy i dobre praktyki stosowane w działaniach skierowanych do zróżnicowanych grup. Będą też miały okazję wymienić się doświadczeniami i poznać przykłady projektów skierowanych do osób z doświadczeniem migracji.

Prowadzenie:

Aleksandra Ośko, trenerka i coach w obszarze międzykulturowości. Autorka i realizatorka licznych projektów z zakresu edukacji międzykulturowej, integracji i adaptacji kulturowej cudzoziemców oraz szkoleń i warsztatów wzmacniających kompetencje międzykulturowe, w tym kierowanych do młodzieży. Od ponad 12 lat wspiera osoby  z doświadczeniem migranckim, które przyjeżdżają do Polski oraz osoby pracujące w międzykulturowym środowisku. Szczególną wagę przykłada do pracy z kobietami z doświadczeniem migracji.

Po co nam dostępność?

13.04.2024, 9:00-17:00

Warsztat to spotkanie wypełnione po brzegi rozmowami i wspólnym poszukiwaniem odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Uczestniczki i uczestnicy poznają strategie budowania i utrzymywania dostępności, pracy ze zróżnicowaną publicznością i związanymi z tym dylematami oraz radościami. Postaram się również przekonać Wszystkich do tego, że osoby od dostępności to wytrawni
i wprawieni marzyciele/marzycielki.

Prowadzenie:

Rafał Lis, historyk sztuki, trener i społecznik z sercem po pozarządowej stronie. Wspiera procesy związane z dostępnością w instytucjach i organizacjach pozarządowych. Jest koordynatorem dostępności w Dzielnicowym Dom Kultury „Węglin” i członkiem Fundacji Impact. Nie boi się mówić: "Nie wiem", zwykle potem dodaje: "Ale się dowiem!". lis@art-impact.pl

Różnorodność - to także o mnie

14.04.2024, 9:00-12:00

Zapraszam Was na warsztaty, które będą przestrzenią do dyskusji i dialogu na temat tego, jak nasze własne doświadczenia, tożsamość i perspektywy wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje
z innymi, w tym z młodzieżą, z którą pracujemy. Poprzez rozważania i praktyczne ćwiczenia, będziemy razem zgłębiać, jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą różnorodność w kontekście kulturalnym. Celem tych spotkań jest nie tylko zrozumienie różnorodności jako teorii, ale przede wszystkim jako realnego, codziennego doświadczenia, które kształtuje nasze postrzeganie świata, naszą pracę i nasze relacje z innymi. Chcę Was wyposażyć w sprawdzone narzędzia i strategie, które pomogą tworzyć bardziej otwarte, inkluzywne i wspierające środowiska dla wszystkich, z którymi się spotykacie.

Podczas naszej sesji zbadamy, jak aktywnie przeciwdziałać wykluczeniu i dyskryminacji oraz jak promować zrozumienie, akceptację i szacunek dla różnorodności wśród młodych ludzi, z którymi pracujemy. Warsztaty są zaproszeniem do osobistej i zawodowej podróży, podczas której możemy nauczyć się więcej o sobie samych, o innych i o tym, jak możemy razem budować bardziej inkluzywne społeczeństwo.

Prowadzenie:

Zuza Karcz, (ona/jej), działa jako aktywistka na polu edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej. Zaangażowana w promowanie roli i sprawczości młodzieży i grup dyskryminowanych w procesach decyzyjnych. Współtworzy "Dom Spokojnej Młodości" w Fundacji OFF school, gdzie pełni rolę członkini zarządu. Ma doświadczenie akademickie w globalnym biznesie (SGH), obecnie studiuje prawo (UW). Jest kuratorką Forum Przyszłości Kultury i działa w Radzie Programowej Open Eyes Economy Summit.

O odpowiedzialności klimatycznej

14.04.2024, 13:00-16:00

Podczas warsztatu będziemy się przyglądać różnym zasobom wykorzystywanym w projektach kulturalnych czy edukacyjnych i zastanawiać się nad tym, w jaki sposób zmniejszyć projektowy wpływ na klimat, czyli jak zmniejszyć ich ślad węglowy. Będziemy szukać pomysłów na to, w jaki sposób realizować projekty zgodnie z podstawowymi zasadami odpowiedzialnego zarządzania zasobami w takich obszarach jak woda, żywność, materiały projektowe czy transport.

Prowadzenie:

Marta Trawińska, doktorka socjologii, badaczka społeczna, facylitatorka, trenerka antydyskryminacyjna, międzykulturowa, antywypaleniowa i klimatyczna. Twórczyni change.lab (www.changelab.com.pl). Od dwudziestu lat związana z szeroko pojętym sektorem społecznym. Jest członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Ukończyła pierwszą edycję Szkoły Trenerów i Trenerek Antywypaleniowych i Dobrostanu (STADO) Fundacji RegenerAkcja.