W świecie zinów, czyli self-publishing od podstaw
W świecie zinów, czyli self-publishing od podstaw

NABÓR ZAKOŃCZONY.

Zapraszamy osoby pracujące z młodzieżą lub planujące takie działania do udziału w naszych warsztatach.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy lunch i serwis kawowy na miejscu.
Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztat skierowany do osób działających na terenie województwa mazowieckiego.

Warsztat "W świecie zinów, czyli self-publishing od podstaw"

TERMIN: 27.09.2023 (środa), g. 9:00-16:00
MIEJSCE: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Ziny, artziny, fanziny to niskonakładowe publikacje tworzone za pomocą xero i różnorodnych materiałów. Od lat służą do dzielenia się ważnymi treściami, dyskutowania, rozpowszechniania sztuki, publicystyki. Są wiernymi towarzyszami zmiany społecznej. Na warsztatach wejdziemy w świat self-publishingu - wykonamy własną makietę zina i wypuścimy nakład swoich publikacji. Jeśli będziemy mieli ochotę, wymienimy się nimi ze sobą nawzajem. Ze spotkania wyjdziemy z wiedzą, która pozwoli nam wydawać kolejne publikacje na własnej, domowej drukarce.

PROWADZENIE:

Kolektyw [ZOBACZ JAK] - duet artystyczno-edukatorski tworzony przez Paulinę Mazurek i Michała Tokarza, doktorantów dyscypliny sztuki plastyczne Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Centrum ich działań stanowi sztuka jako doświadczenie społeczne. Jako kolektyw zajmują się szerokopojętym turyzmem, doświadczeniem miejsca i podróży, sposobami percepcji i rejestracji rzeczywistości. Odwołują się do towarzyszącej nam codziennie kultury materialnej i wpisanych w nią konwencji. Tworzą prace intermedialne łączące instalację, fotografię, grafikę, nowe media, wideo i wiele innych. Prowadzą warsztaty twórcze w całej Polsce.

Paulina Mazurek – doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w dziedzinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Warszawskim i Sztuki Współczesnej na UP. Edukatorka w Galerii Labirynt. Fotografka, fotoedytorka, artystka intermedialna, kuratorka. Posługuje się szeroko pojętym medium fotografii, wideo, kolażu analogowego, montażu cyfrowego. Często pracuje z własnym wizerunkiem i materiałami archiwalnymi. Porusza kwestie społeczne i relacyjne, interesują ją wątki międzypokoleniowe, socjologia codzienności. Finalistka Grand Press Photo 2020, nominowana za reportaż oraz portret w kategorii Young Poland, uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Razem z Michałem Tokarzem tworzy Kolektyw [ZOBACZ JAK].

Michał Tokarz – doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwent kierunku grafika, oraz art & design w Instytucie Grafiki i Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom magisterski obronił w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem dra Wojciecha Sobczyka. Głównymi zagadnieniami badawczymi jakie podejmuje są dom, korzenie, tożsamość i terytorium. Tworzy projekty traktujące o relacjach między miastem a wsią, oraz projekty partycypacyjne, mające na celu budowanie kontaktów między obcymi sobie ludźmi. Posługuje się głównie grafiką warsztatową, którą wykorzystuje w kreowaniu obiektów i instalacji. Członek grupy artystycznej Izomer oraz Kolektywu [ZOBACZ JAK]. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.